Skip to content
Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Hayvancılık yatırımları yeniden kıpırdamaya başladı Yazdır E-posta

hayvancilik_yatirimlari_yeniden_kipirdamaya_basladiSüt fiyatlarındaki aşırı düşüş nedeniyle büyük sıkıntı yaşanan ve üreticinin süt veren hayvanlarını kesime göndermek zorunda kaldığı Ege Bölgesi'nde hayvancılık yatırımları uzun bir aradan sonra yeniden kıpırdamaya başladı.

Özellikle bir ara litresi 50 kuruşa kadar düşen süt fiyatlarının son günlerde 85 kuruşa kadar çıkması, yatırımları canlandırdı. Temmuz ayında yatırım teşvik belgesi alan 3 firma, Ege'de yaklaşık 60 milyon dolar yatırımla toplam 5 bin 300 büyükbaşlık süt çiftliği kuracak. Sancak Grubu ile Ata Grubu'nun ortak yatırımı olan Ata Sancak Acıpayam Tarım İşletmesi, Denizli'deki işletmesinin içinde yaklaşık 50 milyon liralık yatırımla 4 bin 800 büyükbaş hayvanlık yeni bir tesis kurmaya hazırlanıyor.

İKİ ETAP HALİNDE
Süttav Tarım ve Hayvancılık, Menemen'de 3 milyon liralık yatırımla 200 büyükbaşlık tesis kuracak. Manisalı Fulcun Süt Ürünleri, Manisa-Turgutlu arasında 300 büyükbaşlık yeni yatırıma start veriyor. Çiftlik 4.2 milyon liraya mal olacak.
Ata Sancak Acıpayam Tarım İşletmesi Genel Müdürü Lütfi Kaşlı, yatırımı iki etap halinde planladıklarını, ilk etabın tamamlanmasının ardından 49 milyon 654 bin liralık yatırım öngörülen ikinci etaba geçtiklerini söyledi.

EGE UYGUN
Kaşlı, "Yatırımın başlangıcı 2006. Tam kapasiteye ulaşma tarihi 2012 olarak planlandı. Kapasitesi 4 bin 800 sağlam ineklik toplam 10 bin baş olacak. Yatırım kapsamında gebe düveler ABD'den ithal edildi, yeniler de yine bu ülkeden getirilecek" dedi. Şu an günlük 80 ton süt ürettiklerini ifade eden Kaşlı, yatırım sonunda günlük 160 tonluk kapasiteye ulaşacaklarını kaydetti. Hayvancılık yatırımı için Türkiye'nin her zaman uygun ülke olduğuna dikkat çeken Kaşlı, "Ege'de yeni yatırım belki az olabilir ama zaten Ege hayvancılıkta çok ileri. Daha önceden kurulmuş ve başarıyla devam eden bir çok işletme mevcut. Diğer bölgeler yatırıma yeni başladı diyebiliriz" diye konuştu.
Menemen'de 3 milyon liralık yatırımla 200 büyükbaş hayvan kapasiteli süt çiftliği kuracaklarını belirten Süttav Tarım ve Hayvancılık Şirketi sahibi Emre Yağcıköseoğlu, sektörde yeterli teşvik olduğu için yeni bir tesis kurma kararı aldıklarını söyledi. 10 yıldır sektörde olduklarını belirten Yağcıköseoğlu, "Beyaz et sektöründeki yatırımlarımızın yanında süt sığırcılığı alanında da yatırım yapma kararı aldık. Büyükbaş hayvancılıkta yem fiyatları pahalı, kar marjı az. Ancak sektörün önümüzdeki dönemde canlanacağını düşünüyoruz. Çiftliğin yanı sıra soğuk hava deposu ve karma yem ünitesi de kuracağız" dedi. Daha kaliteli olduğu için yurtdışından gebe düve getireceklerini ifade eden Yağcıköseoğlu, ithal damızlık hayvan fiyatlarının 4 bin 500-5 bin lira arasında değiştiğini belirtti. Yağcıköseoğlu, ileride yatırımı büyütebileceklerini kaydetti.

300 büyükbaşlık çiftlik kuracak
Fulcun Gıda Muhasebe ve Mali İşler Müdürü Emel Erol Duran, 4.2 milyon liralık yatırımla 300 büyükbaşlık çiftlik kuracaklarını söyledi. Fulcun ailesinin 1953 yılından bu yana süt sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Duran, daha önce sütü dışarıdan temin ederken, şimdi kendi çiftliklerinde üreteceklerini söyledi. Duran, "Tesis bitmek üzere. En kısa sürede üretim iznini alıp faaliyete başlayacağız. Mandıra ve soğuk hava deposuyla beraber entegre bir tesis kuracağız. Hayvanları ise ithalat yoluyla tedarik etmeyi planlıyoruz" dedi.

"Hayvancılık çiftlik kuracak geleceğin sektörü"
Te-Ta Tarım Genel Koordinatörü Sümer Tömek Bayındır, hayvancılığın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de geleceğin sektörü olduğunu söyledi. Bayındır, "Et ve süte olan talep, artarak devam edecek. İç tüketimimiz artacağı gibi çevre ülkelere de daha fazla ürün satacağız. Hayvancılıkta yatırımlar süt fiyatlarıyla doğrudan bağlantılı. 2 yıl önce süt fiyatları bilinçli olarak düşürüldü. O dönem bir çok küçük işletme kapandı. Şimdi süt fiyatında artış yaşanıyor. Sütün litresi 85 kuruşa kadar çıktı. Bu durum yeni yatırımları cazip hale getirdi. Ancak yeni hayvancılık yatırımlarının sıkıntıya girmemesi için süt tozu ithalatı durdurulmalı" dedi.


Haber Kaynağı: TarimMerkezi.com