Skip to content
Increase font size Decrease font size Default font size blue color orange color green color

Tarım Bakanlığı Yılbaşına Kadar Taze Et İthalatına İzin Verdi Yazdır E-posta
Canlı hayvan ithalatıyla fiyatı düşüremeyen Tarım Bakanlığı, yılbaşına kadar taze et ithalatına izin verdi. Ticareti özel sektör yapacak. Engel olmamasına rağmen bugüne kadar izin verilmeyen taze et ithalatına da yeşil ışık yandı. Nisan ayında canlı hayvan ithalatı kararı alan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı et fiyatının ateşi sönmeyince taze soğutulmuş ve dondurulmuş karkas şeklindeki ürünlere müsaade edileceğini açıkladı.

Et ithalatı, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın belirlediği sağlık şartlarına uygun olarak yapılacak. Türkiye'den görevlendirilecek veteriner hekimlerin kontrol ve nezaretinde İslami usule uygun kesilen hayvanlardan elde edilen taze soğutulmuş ve dondurulmuş karkas şeklindeki ürünlere müsaade edilecek. Et ticareti, Et ve Balık Kurumu ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve kontrol edilen 1. sınıf kombinalar, et ürünleri üretim tesisleri ve yemek üreten tesislerce yapılacak ve kullanılacak.

Yılbaşına kadar ithalat

Ticarete konu ürünlerin kalıntı içermemesi, teste tabi tutulması ve en fazla 30 Ay/Yaş hayvanlardan elde edilmesi hususları çerçevesinde işlem tesis edilecek. Daha önce kesilerek dondurulmuş ürünlerin ticaretine müsaade edilmeyecek. Uygulama 31 Aralık'a kadar yürütülecek. Bakanlık açıklamasında et piyasasında arz ve talep dengesinin regülasyonu için alınan önlemlere de değinildi.

AB'ye taahhüt yerine geliyor

Et ithalatı kararı AB'yi de mutlu edecek. Türkiye, 1998'de Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde domates salçası ihracatına karşılık, AB'den 19 bin ton et alım sözü vermişti. O tarihten sonra 'Deli Dana' hastalığı nedeniyle AB'den et ithalatı yapılmamıştı. AB her fırsatta Türkiye'ye "Taahhüdünüzü yerine getirin" baskısı uyguluyordu. Et ithalatına izin verilmemesi nedeniyle AB'de Türkiye'den tavuk ihracatı yapmıyordu. Karar ile AB'ye 19 bin tonluk et ithalatı taahhüdü de yerine getirilmiş olacak. Tarım Bakanlığı açıklamasında, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün (OIE) AB'yi 'ithalat yapılabilir' ülkeler kategorisinde değerlendirdiği belirtildi.